Veriler yanlışsa taşınabilir bilgisayarlar ne işe yarar?

serdal

New member
Apple ve Garmin gibi teknoloji şirketlerinin akıllı saatleri, yaşınızın yaşınızdan daha doğru bir yansıması olabilecek bir sayıyı tespit etmeyi kolaylaştırır: VO2max, yoğun fiziksel aktivite sırasında vücudunuzun kullanabileceği maksimum oksijen miktarı.

Egzersiz uzmanlarına göre, VO2max’ınız ne kadar yüksekse, kardiyovasküler kondisyonunuz o kadar iyi ve potansiyel olarak ömrünüz o kadar uzun olur. Geçmişte yalnızca ciddi sporcular, bir laboratuvarda antrenman yaparken hantal sensörler takmayı gerektiren geleneksel bir VO2max testi arıyordu, ancak artık herkes bir akıllı saat takıp etrafta dolaşarak bir tahminde bulunabilir.

Bu tür bilgilere erişmek iyi mi? Bir giyilebilir cihaz ne kadar doğru olabilir? Son beş ayda bir VO2max tavşan deliğine düştüğümde, sağlığım ve akıllı saatlerin sınırlamaları hakkında bazı rahatsız edici gerçekler öğrendim.

Öncelikle fitness yolculuğumdan bahsedeyim. Kasım ayında doğum günümü kutlarken Apple Watch’um en istenmeyen hediyeyi verdi: yüksek kalp atış hızı bildirimi. Bu, Apple Watch’a göre 32 olan ve 30’lu yaşlarının sonundaki bir adam için ortalamanın oldukça altında olan VO2max’ıma bakmamı sağladı.

Hızlı bir düzeltme ararken, kardiyo kondisyonunu artırmada uzmanlaşmış bir egzersiz türü olan yüksek yoğunluklu interval spor salonuna üyelik satın aldım. Beş ay ve birçok kettlebell salıncağı ve ardından zıplayarak ağız kavgası, ilerleme hissettim. Yağ yaktım, kas kazandım ve daha enerjik hissettim. Apple Watch bana ortalamanın hemen altında 40’lık bir VO2max tahmini verdi ve taktığım bir Garmin saati de bana 45 puan verdi.

Yapılması gereken tek şey gerçek bir VO2max testi yapmaktı, ben de bir tane buldum. Burada iyi haber bitiyor. Yüzümü oksijen maskesiyle kapatarak egzersiz bisikletini pedal çevirdikten birkaç saat sonra laboratuvar sonuçlarımı aldım: 25, kötü bir derece, Apple Watch ve Garmin’in pohpohlayıcı sonuçlarının çok altında. Yıkıcı.

doktor San Francisco’da uzun yıllardır giyilebilir teknolojiyle uğraşan bir kardiyolog olan Ethan Weiss, denememin akıllı saat verilerini sağlık araştırmalarında kullanmanın artılarını ve eksilerini vurguladığını söyledi.

“Bir yandan, kredisine göre, sana egzersiz yapmanı söylemek için kıçını tekmeledi” dedi. “Ama öte yandan, şimdi bu gerçek testten biraz yoruldunuz ve ‘Bu sayıyla ne yapacağım?’ diyorsunuz.”

Şans eseri, tüm verileri inceledikten, giyilebilir cihazın algoritmalarının nasıl çalıştığını öğrendikten ve sağlık uzmanlarıyla görüştükten sonra olumlu bir sonuca vardım: Akıllı saat sayıları yanlış olsa da, genel olarak doğruydu ve muhtemelen aşınmayı kabul etmem daha iyi oldu. .

Deneyimim, uyku düzeninden vücut yağına kadar birçok türde sağlık verisi toplayan teknoloji ile sağlıklı bir ilişki kurmaya çalışan herkes için bir şablon görevi görebilir.

Verilere daha derin bir bakış

Geçen ay Oakland, California’daki spor salonum Sweat, klinik kalitede VO2max testi sunmak için bir metabolik sağlık laboratuvarı olan PNOĒ ile ortaklık kurduğunu duyurdu, bu yüzden kaydolmaktan heyecan duydum.

VO2max klinik testinin amacı, bitkinliğe ulaştığınız noktada maksimum oksijen alımınızı ölçmektir. Bu ölçüm – bir kişinin egzersiz sırasında oksijeni soluma ve karbondioksit üretme yeteneği – kardiyovasküler zindeliğin güçlü bir göstergesidir.

Sweat’ta spor salonu sahibi Cassie Hecker yüzüme bir oksijen maskesi ve göğsüme bir kalp monitörü bağladı. Ekipmanı veri topladıkça yoğunluğu her dakika artırarak yaklaşık 12 dakika boyunca bir egzersiz bisikleti üzerinde pedal çevirmemi söyledi. Dakikada 182 atış olan maksimum kalp atış hızıma ulaştıktan ve yorgunlukla mücadele etmeye başladıktan sonra testi geçtim.

Test, giyilebilir cihazların VO2max’ımı tahmin etme şeklinden çok farklıydı. Apple Watch ve Garmin, siz yürürken veya koşarken kalp atış hızınızı ve hareketinizi en az 10 dakika inceler ve bir puan sayar.

Apple ve Garmin sözcüleri, yöntemlerini açıklayan belgelere atıfta bulundu. Algoritmalarına bu tahminleri nasıl yapacakları konusunda bilgi vermek için Apple ve Garmin, gerçek bir VO2max testi yapan insanlar üzerinde ve diğer egzersizler üzerinde araştırmalar yürüttüler ve onların kalp atış hızlarına ve çeşitli ölçümlerine baktılar.

Anahtar kelime “tahmin” dir. Saatler aslında oksijen alımınızı ölçmez ve bu nedenle VO2max’ınızı gerçekten ölçmez.

“Bu, en iyi ihtimalle tahmini bir VO2max” dedi Dr. Beyaz. “Sadece bir oksijen maskeniz yok, kendinizi gerçekten tükenme noktasına kadar zorlamıyorsunuz.”

Giyilebilir cihaz tahminlerimin gerçek VO2max sonucumdan bu kadar uzak olmasının basit bir nedeni, vücudumun çalışma şeklinin Apple ve Garmin çalışmaları maçlarındaki katılımcıların kalp atış hızı ve oksijen alım modelleriyle tutarsız olmasıdır. Algoritmalara çok fazla güvenmenin tehlikesi budur.

Bu da bana acı gerçekle yüzleşmekten başka çare bırakmadı: laboratuvar testindeki VO2max sonucum çok düşüktü. Ancak bu istatistik yalnızca bir veri noktasıydı. Rapor ayrıca, çok yüksek bir metabolik hız ve yağ yakma etkinliğinin yanı sıra sağlıklı solunum düzenleri de dahil olmak üzere birçok pozitif gösterdi.

Özetle, Bayan Hecker kondisyon düzeyimi Apple Watch’ın kardiyo kondisyon derecesi olan “ortalamanın altında” olandan “ortalama” olarak değerlendirdiğini söyledi. Bana kardiyo eğitimime odaklanmamı söyledi. (Kuşkusuz, beden eğitimi dersinde, halter gibi zevk aldığım egzersizler ve burpe gibi dayanılmaz bulduğum kardiyo egzersizleri için kendimi daha fazla zorladım, ağırdan alma eğilimindeydim.) Hüküm ve kasvet değil.

Sayıları dikkate almayın; Trendleri takip edin

Sonunda, görüştüğüm tüm sağlık profesyonelleri, çoğu kusurlu olan geçerli veriler beni korkutsa da, olumlu bir sonuç elde ettiğim konusunda hemfikirdi. Apple Watch, sağlığıma daha iyi bakmamı sağladı ve bunun sonucunda artık daha sağlıklıyım.

Giyilebilir cihazların gösterdiği genel eğilimler doğruydu: Aylar önce, pandemi bedenime ve zihnime zarar verdikten sonra, yılların en kötü halindeydim ve saat sayıları azalmıştı. Şimdi, izlenme sayıları çok yüksek olsa da, daha iyi görünüyorum ve daha iyi hissediyorum ve gerçekten önemli olan da bu.

Calif, Danville’de egzersiz tıbbı doktoru ve kişisel antrenör olan Steven Adams, giyilebilir cihazlara yaklaşmanın belki de en iyi yolu – onları kesin bir ölçüm aracı yerine yön oku olarak düşünün, dedi.

Kilo verme sürecinizi ölçmek, daha fazla uyumak veya daha fazla adım atmak için cihazları kullanıyor olun, sayıların yükselip yükselmediğini bilmeniz gerekir. Ancak onları fazla ciddiye almayın, çünkü her türlü faktör onları atabilir – gevşek bir bilezik, hatalı bir sensör veya benim durumumda olduğu gibi, kusurlu algoritmalar.

“Önemli olan trend, mutlak sayı değil, çünkü bu şeyler doğru değil,” dedi Dr. adams