Genç çiftçilere girişimciliği teşvik etmek için 3,2 milyonluk çağrı yapıldı

HoCaM

Global Mod
Global Mod
Genç çiftçiler için yeni fırsatlar. Bölgesel konsey, tarım-gıda başkan yardımcısı ve danışmanı Stefania Saccardi'nin girişimiyle, 6.1 alt önlemi için teklif çağrısının uygulanmasına yönelik özel hükümleri onayladı “Genç çiftçiler için iş kurma yardımı – 2024 yılı.

Temmuz 2024'te yapılması beklenen çağrı, gençlerin özerkliği için bölgesel bir proje olan Giovanisì'nin bir parçası ve yalnızca nesiller arası değişimi teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda kırsal alanlarda 40 yaş altı kişilerin kalıcılığını da desteklemek amacıyla genç çiftçiler tarafından yönetilen yeni işletmelerin kuruluş aşamasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

“Son bir araştırma – dedi Başkan Eugenio Giani – İtalya'da 35 yaş altı kişiler tarafından işletilen tarım işletmelerinin hektar başına Avrupa ortalamasının yaklaşık iki katı ve Fransa, İspanya ve Almanya'nın çok üzerinde bir üretim ürettiğini gösterdi. Bu nedenle, kendilerini bu faaliyete adayan gençler desteklenmelidir çünkü tarım işletmelerinin yönetimine girmelerini ve devamlılıklarını engelleyen veya yavaşlatan çok fazla engel var: krediye erişim eksikliğinden bürokrasiye kadar. Bu nedenle, kırsalda bir gelecek kurmayı seçen birçok gencin girişimcilik hayalini desteklemek için, nesiller arası değişimi teşvik etmek için gerekli önlemleri desteklemeli ve ayrıca her gencin bürokrasiden yabancı ürünlerden kaynaklanan haksız rekabete kadar işini riske atan birçok kısıtlamadan özgür olmasını sağlayacak koşullar yaratmalıyız. Ancak bu şekilde daha güçlü bir Toskana ve aynı zamanda daha güçlü bir Avrupa inşa edebiliriz”.

Başkan Yardımcısı Saccardi, “Kırsalımızda genç çiftçilerin kurulmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz” dedi. Bu, yalnızca Toskana'da da görülen tarımsal girişimciliğin giderek yaşlanmasıyla mücadeleye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda daha fazla dinamizmi teşvik ederek tarımsal işletmelerin gelişmesine de yardımcı oluyor. Bu sayede sektörün rekabet gücü ve üretim sisteminin canlılığı artıyor. Çünkü gençler doğal olarak yeniliğe, modernleşmeye ve iş faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine daha yatkınlar”.

3 milyon 200 bin avroluk bir mali bağışla çağrı, gençlere tarımsal faaliyetin başlatılması ve yatırım katkıları için 65.000 avroluk bir ödül (geri ödenmeyen) alma fırsatı veriyor. Dağlık alanlarda bulunan şirketlerdeki yerleşimler durumunda ödül 70.000 avroya çıkıyor.

Yararlanıcılar, bir çiftlikte ilk kez çiftlik yöneticisi olarak iş kuran ve yeterli mesleki yeterlilik ve becerilere sahip olan veya iş geliştirme planının sonuçlanma tarihine kadar bunları elde edecek olan 18 ila 41 yaş arasındaki kişilerdir. Prim, sonuncusu İş Geliştirme Planının doğru bir şekilde uygulandığının doğrulanmasından sonra olmak üzere iki taksitte ödenecektir.

Yardım başvurusu yalnızca çevrimiçi olarak, ARTEA web sitesindeki Tarım Şirketleri Bölgesel Sicilinin yönetim platformunda bulunan (yönetici kuruluş) formu (çağrının 8.3. maddesinde belirtilen) kullanarak yapılmalıdır.