Federal Adalet Divanı'ndan çekiç kararı! Tasarruf bankaları faiz ödemek zorunda

Felaket

New member
Milyonlarca tasarruf sahibi için net zafer: Federal Adalet Divanı bugün verdiği kararla tüketici danışma merkezinin Saalesparkasse ve Ostsächsische Sparkasse Dresden'e karşı açtığı davaları onayladı. Bu şu anlama geliyor: tasarruf bankaları prim tasarruf sözleşmelerini yeniden hesaplamalı ve etkilenenlere dört haneli aralıkta ek ödemeler yapmalı!

Federal Tüketici Örgütleri Birliği başkanı Ramona Pop, “Bugün dolandırılan prim biriktiricileri için iyi bir gün,” diyor. “Tasarruf bankaları hemen harekete geçmeli ve tazminat ödemeli.” Saksonya Tüketici Örgütü'nden Andreas Eichhorst da memnun: “Yanlış faiz oranı ayarlamasını ortaya çıkaran ilk tüketici örgütü bizdik. Şimdi tüm tasarruf bankaları sözleşmelerini yeniden hesaplamalı.”

1990'larda ve 2000'lerin başında satılan prim tasarruf sözleşmeleri uzun vadeli yüksek primler vaat ediyordu. Ancak, birçok sözleşme bankaların faiz oranlarını tek taraflı olarak değiştirmesine izin veren maddeler içeriyordu. Bu, tasarruf sahiplerinin çok az faiz aldığı anlamına geliyordu.

Federal Adalet Divanı bu maddeleri 2004'te kabul edilemez ilan etti. Ancak uzun bir süre faizin nasıl doğru hesaplanacağı belirsizdi. Federal Adalet Divanı ancak şimdi ülke çapında tüm prim tasarruf sözleşmelerine uygulanacak standartları belirledi.

Etkilenirseniz ne yapmalısınız?

Almanya'da hala bu tür sözleşmeleri olan yaklaşık 1,1 milyon prim tasarrufçusu için bu karar, nakit anlamına geliyor. Tasarruf bankaları faizi geriye dönük olarak hesaplamak ve farkı ödemek zorunda. Özellikle düşük faiz oranlarının olduğu zamanlarda, kurumlar bu eski sözleşmelerden kurtulmak için cazip geldi – çoğunlukla onları feshederek, ki bu da mahkemeye kadar gitti.

Prim tasarruf sözleşmesi olan herkes hemen harekete geçmelidir. Federal Adalet Divanı yön belirlese bile, iddialar bankalara karşı bireysel olarak ileri sürülmelidir. Uzmanlar uzun yasal işlemlere girmemeyi, bunun yerine faiz ödemelerini aktif olarak talep etmeyi öneriyor.

“Tasarruf bankaları bireysel davaları bekleyebilir,” diyor Saxony Tüketici Danışma Merkezi'nden Michael Hummel. “Ancak, bunu beklemeleri pek olası değil, çünkü tüketicilerin taleplerini uygulamaya hazır birçok hukuk hizmeti sağlayıcısı var.”

Etkilenenler acele etsin!

Ancak etkilenenlerin hızlı hareket etmesi gerekiyor çünkü talepler üç yıl sonra zaman aşımına uğruyor. Haberler online şunları tavsiye ediyor: Taleplerinizi tasarruf bankasına bildirin. Bunu yapmak için bir mektup yazın. Federal Tüketici Örgütleri Birliği şöyle diyor: “Tüketiciler faiz hesaplamalarını düzeltme hakkına sahiptir – hatta tüm sözleşme süresi için geriye dönük olarak!”

İşte prim tasarruf sahiplerinin, faizin yeniden hesaplanmasını ve ek ödemelerin yapılmasını talep etmek için tasarruf bankasına gönderebilecekleri örnek mektup:

Bayanlar ve Baylar

Yukarıdaki tasarruf sözleşmesinin tüm süresi boyunca bana ödeme yapmanızı rica ediyorum (Hayır. xxxx) Referans faiz oranının ve sözleşme faiz oranının nasıl geliştiğini bir tablo kullanarak açıkça göstermek. Sözleşme başlangıcında var olan sözleşme faiz oranı ile referans faiz oranı arasındaki ilişkinin sözleşme süresince korunup korunmadığını anlayabilmek istiyorum.

Bu bağlamda, yukarıda bahsi geçen değişken temel faizli ve ikramiyeli tasarruf sözleşmesine uygulanabilir Federal Adalet Divanı kararlarına atıfta bulunuyorum (dosya numarası: XI ZR 140/03, XI ZR 197/09, XI ZR 52/08, XI ZR 361/01, XI ZR 508/15, XI ZR 234/20, XI ZR 257/21). Önlem olarak, Federal Adalet Divanı'nın 24 Ocak 2023 ve 9 Temmuz 2024 tarihli son kararlarında, model beyan davasının bir parçası olarak, sözleşmesel faiz oranı ile referans faiz oranı arasındaki başlangıçtaki göreceli mesafenin, uzun vadeli bir referans faiz oranının ve aylık bir faiz oranı ayarlamasının, ek sözleşme yorumu bağlamındaki tek çıkarlar olarak yine değerlendirildiğini belirtmek isterim.

Sözleşmenin başlangıcından itibaren BGH'nin gereksinimlerine uygun ve anlaşılır bir şekilde sözleşmeyi geriye dönük olarak yeniden hesaplamanızı rica ediyorum. Son beyanınızı (buraya bir tarih girin; mektubun gönderildiği tarihten itibaren iki hafta) tarihine kadar bekliyorum. Ayrıca ek ödemenin ne kadar olacağını ve ödemeyi ne zaman bekleyebileceğimi de lütfen bana bildirin.

Saygılarımla