Donald Trump'a birkaç el ateş açıldı

Felaket

New member
Donald Trump, Pensilvanya'nın Butler kentindeki bir görünüm sırasında başının yan tarafından yaralandı. En az bir kişi daha öldü ve iki kişi ağır yaralandı. Görgü tanıkları, eski başkana yaklaşık sekiz ila on el ateş edildiğini bildirdi. Trump, bir atışla kulağından yaralandığını söyledi. Cumhuriyetçi başkan adayı Trump, kurucu ortağı olduğu Truth Social platformunda “Sağ kulağımın üstünden geçen bir kurşunla vuruldum,” diye yazdı.

“Bir şeylerin ters gittiğini hemen anladım çünkü bir tıslama sesi, silah sesleri duydum ve hemen kurşunun deriyi deldiğini hissettim.” Trump devam etti, “Çok fazla kanıyordu ve o zaman ne olduğunu anladım.” Trump konuşmasını yaparken yüzünün yan tarafını tuttu ve yanağından kan aktı.

Ardından gelen kaos ortamında, Gizli Servis ajanlarının “Ateşçi yere düştü.” diye bağırdıkları duyuldu. Birkaç saniye içinde Trump, kendisini tetikçiden koruyan birkaç Gizli Servis ajanı tarafından yere yatırıldı. Trump daha sonra kalabalığa bağırdı ve yumruğunu kaldırdı. Daha sonra bir araca bindirildi ve bölgeden uzaklaştırıldı. Gizli Servis ajanları tetikçiyi birkaç saniye içinde öldürdü. AP, sorumlu bölge savcısını gerekçe göstererek bunu bildirdi.

Butler County Bölge Savcısı Richard Goldinger, saldırganın mekanın bitişiğindeki bir binada olduğunu söyledi. Goldinger, “Bu bir tüfek gerektirecekti,” dedi. “Birkaç yüz metre uzaktaydı.” CNN'e göre, mekanın dışındaki bir çatıdaydı.

Trump'ın konuşmasının başındaki olay

Olay meydana geldiğinde Trump, Pensilvanya'daki Butler kasabasında konuşmasına yeni başlamıştı. 78 yaşındaki Trump, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra Cumhuriyetçiler adına Beyaz Saray'a geri dönmek istiyor.

TV görüntüleri etkinlikte panik yaşandığını ve insanların çığlık attığını gösterdi. Trump destekçileri olaydan sonra götürüldü. Sahnenin etrafındaki alan sarı bantla kapatıldı. Başlangıçta Trump'ın yaralanıp yaralanmadığı ve ne kadar kötü yaralandığı belirsizdi. Bir helikopter indi.

Cumhuriyetçi Parti Kongresi Pazartesi günü Milwaukee'de başlayacak ve Trump burada partisinin başkanlık seçimleri için resmi adayı olarak seçilecek.

Trump güvenliğe alındı

ABD Gizli Servisi'nin iletişim direktörü Anthony Guglielmi, CNN'e yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın mitingindeki olaydan sonra hastaneye kaldırıldığını ve güvenli bir yere götürüldüğünü söyledi. “İyi” olduğunu söyledi.

Guglielmi bir açıklamada, “13 Temmuz akşamı Pensilvanya'daki bir Trump mitinginde bir olay yaşandı. Gizli Servis koruyucu önlemler aldı ve eski Başkan güvende. Bu artık aktif bir Gizli Servis soruşturması ve daha fazla bilgi mevcut olduğunda yayınlanacak,” dedi.

Biden ve Obama, Trump'a yönelik saldırıyı kınadı

Başkan Joe Biden, Donald Trump'ın seçim mitingindeki silahlı saldırıyı kınayarak, “Amerika'da bu tür şiddete yer yok. Bu hastalıklı bir durum, bu ülkeyi birleştirmemizin nedenlerinden biri bu,” dedi Delaware'de. “Bunun olmasına izin veremeyiz. Böyle olamayız, buna tahammül edemeyiz.”

Biden, Trump'la iletişime geçmeye çalıştığını ve eski başkanın doktorlarıyla görüştüğünü ve iyi göründüğünü sözlerine ekledi.

Eski Başkan Barack Obama da saldırıyı şiddetle kınadı. “Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok. Tam olarak ne olduğunu henüz bilmesek de, eski Başkan Trump'ın ciddi şekilde yaralanmamış olmasından dolayı hepimiz rahatlamalıyız ve bu anı siyasetimizde medeniyete ve saygıya yeniden bağlılık göstermek için kullanmalıyız. Michelle ve ben ona acil şifalar diliyoruz,” dedi Obama bir açıklamada.