Çarpıcı fotoğrafları düzenlemek ve oluşturmak için AI nasıl kullanılır?

serdal

New member
Merhaba! tekrar hoş geldiniz Teknoloji hakkında: AIyapay zeka, nasıl çalıştığı ve nasıl kullanıldığı hakkında sizi bilgilendiren bir pop-up haber bülteni.

Geçen haftaki haber bülteninde, ChatGPT, Bing ve Bard gibi sohbet robotlarından en yararlı yanıtları almak için altın ipuçlarını paylaşmıştım. Artık AI ile bir ilişki kurmanın genel ilkesine aşina olduğunuza göre – talimatlar ne kadar spesifik ve ayrıntılı olursa, o kadar iyi sonuçlar alırsınız – biraz farklı bir alana geçelim.

Generative AI’yı çevreleyen yutturmaca ve korkunun çoğu metin etrafında dönüyor. Ancak görüntü üretebilen sistemlerde de hızlı ve dramatik gelişmeler oldu. Çoğu durumda bunlar yapı olarak metin tabanlı Üretken Yapay Zeka’ya benzer, ancak çok daha tuhaf da olabilirler ve kendilerini bazı çok eğlenceli yaratıcı uğraşlara ödünç verebilirler.

Görüntü üreteçleri milyarlarca görüntü üzerinde eğitilerek, bir zamanlar ressamların ve diğer sanatçıların tek alanı olan yeni kreasyonlar üretmelerini sağlıyor. Bazen uzmanlar, AI tarafından oluşturulan görüntüler ile gerçek fotoğraflar arasındaki farkı anlayamaz (bu durum, komik kreasyonları ve tehlikeli yanlış bilgilendirme kampanyalarını körüklemiştir). Ve bu araçlar, şimdiden yaratıcı profesyonellerin işlerini yapma şeklini değiştiriyor.

ChatGPT gibi ürünlerle karşılaştırıldığında, görüntü oluşturan AI araçları o kadar iyi gelişmemiştir. Birkaç engel daha gerektirirler ve biraz paraya mal olabilirler. Ancak temel bilgileri öğrenmekle ilgileniyorsanız, başlamak için daha iyi bir zaman olamaz.

Yapay Zeka Photoshop

Geçen hafta Adobe, efsanevi grafik yazılımı Photoshop’un beta sürümüne üretken bir yapay zeka özelliği ekledi ve o zamandan beri YouTuber’lar, TikTok ve Instagram gibi sosyal ağlarda bu konuda övgüler yağdırıyor.

Photoshop konusunda epey tecrübem var. Generative Fill adlı yeni özelliği test ettiğimde, yapay zekanın kendi başıma tamamlamam en az bir saat sürecek görevleri ne kadar hızlı ve yetkin bir şekilde yerine getirdiğine şaşırdım. Beş dakikadan daha kısa bir sürede ve yalnızca birkaç tıklamayla nesneleri kaldırmak, nesne eklemek ve arka planları değiştirmek için bu özelliği kullandım.

(Bu araçları kendiniz denemek için önce Adobe Creative Suite’in ücretsiz deneme sürümüne kaydolun. Ardından üretken dolgu içeren yeni Adobe Photoshop beta sürümünü yükleyin.)

Photoshop Beta’yı yükledikten sonra bir fotoğrafı içe aktarın ve şu püf noktalarını deneyin:

• Bir arka planı değiştirmek için, Nesne Seç simgesine tıklayın (bir kutunun üzerinde bir ok gösterir) ve ardından Seç menüsünde arka planı seçmek için Ters Çevir’e tıklayın. Ardından Üretken Dolgu kutusunu tıklayın ve bir bilgi istemi girin veya kutuyu boş bırakarak Photoshop’un sizin için yeni bir arka plan konsepti oluşturmasını sağlayın.

Corgi Max’imin bir fotoğrafını düzenlemek için bu adımları kullandım. İstem olarak kennel yazdım ve arka planı değiştirmek için oluştur’a tıkladım. İşte öncesi (solda) ve sonrası.
Haberler fotoğraf editörleri, yapay zeka kullanarak fotoğrafları geliştirmez veya değiştirmez veya görüntüler oluşturmaz. Ancak üretici dolguyu test ettikten sonraki ilk düşüncem, pazarlama gibi başka bağlamlarda çalışan görüntü editörlerinin yakında işsiz kalabilecekleriydi. Bunu paylaştığımda Adobe’nin baş teknoloji sorumlusu Ely Greenfield ile bir teoride, bunun fotoğraf düzenlemeyi daha erişilebilir hale getirebileceğini, ancak insanlara olan ihtiyacın devam edeceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

“Bununla gerçekten güzel fotoğraflar çekebiliyorum ama dürüst olmak gerekirse hala sıkıcı fotoğraflar çekiyorum” dedi. “Sanatçıların elinize geçtiğinde oluşturdukları içerik ile benim yarattığım içeriğe baktığımda, içerikleri çok daha ilgi çekici çünkü onlar bir hikayeyi nasıl anlatacaklarını biliyorlar.”

Üretken doldurma ile yaptığım şeyin, diğerlerinin sosyal medyada yayınladıklarından çok daha az heyecan verici olduğunu kabul ediyorum. Lorenzo Green AI hakkında tweet atıyor, ünlü albüm kapaklarından oluşan bir kolaj yayınladı, Michael Jackson’ın “Thriller” filmi ve Adele’nin üretken dolgu ile geliştirilmiş “21” filmi dahil. Sonuçlar oldukça eğlenceliydi.

(Bir not: Photoshop’u yüklemek gözünüzü korkutuyorsa, Adobe’nin yapay zekasını test etmenin daha hızlı bir yolu Adobe Firefly web sitesini ziyaret etmektir. Burada üretken dolgu aracını açabilir, bir görüntü yükleyebilir ve bir konuyu izlemek için Ekle aracını tıklayabilirsiniz. köpek, ardından Arka Plan’a tıklayın ve “sahil” gibi bir bilgi istemi yazın.)

Daha fazla görüntü üreteci

DALL-E ve Midjourney gibi araçlar saniyeler içinde tamamen yeni görüntüler oluşturabilir. Sohbet botlarına benzer şekilde çalışırlar: bir metin istemi girersiniz – ne kadar spesifik olursa o kadar iyidir.

Kaliteli bir bilgi istemi oluşturmak için, taklit etmek istediğiniz ortamla başlayın, ardından konu ve diğer ayrıntılarla devam edin. Örneğin, DALL-E giriş alanına “aydınlık bir odada süveter giyen bir kedinin fotoğrafı” yazıldığında şöyle bir şey ortaya çıkar:

ChatGPT’nin yapımcıları Open AI’nin sahibi olduğu DALL-E, insanların kullanımı kolay, yaygın olarak bulunan ilk AI görüntü üreticilerinden biriydi. 15 $ için 115 kredi alırsınız; Bir kredi ile dört görüntüden oluşan bir set oluşturulabilir.

Bir başka popüler görüntü oluşturucu olan Midjourney hala geliştirilme aşamasındadır, bu nedenle kullanıcı deneyimi o kadar parlak değildir. Hizmetin aylık maliyeti 10 ABD dolarıdır ve ayrı bir mesajlaşma uygulaması olan Discord’a kaydolmayı gerektirdiğinden istemleri girmek biraz daha karmaşık olabilir. Yine de, proje yüksek kaliteli, gerçekçi görüntüler üretebilir.

kullanmak için Discord’a katılın, ardından Midjourney sunucusuna davet isteyin. Sunucuya katıldıktan sonra, “/imagine” yazın ve ardından sohbet kutusuna bir komut istemi yazın. “/Imagine a ninja kaplumbağa kostümü giymiş bir corgi’nin manga cover’ını hayal edin” yazdım ve bir dizi çekici görsel oluşturdum:

Basit bir sorgu yazmakta sorun yok, ancak bazıları olağanüstü sonuçlar üreten anlaşılmaz istemler buldu (bir teknoloji blogu olan Beebom’da bir örnek listesi var). Lance Weiler, Columbia Üniversitesi’nde öğrencilere sanat eseri üretmek için Midjourney de dahil olmak üzere yapay zekayı nasıl kullanacaklarını öğretiyor.

Hangi aracı kullanırsanız kullanın, bu teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullanmanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Teknisyenler, görüntü oluşturucuların derin sahtekarlıkların ve yanlış bilgilerin yayılmasını artırabileceği konusunda uyarıyor. Ancak araçlar, aile fotoğraflarının daha iyi görünmesini sağlamak ve sanatsal konseptler geliştirmek gibi olumlu ve yapıcı şekillerde de kullanılabilir.

Sıradaki ne?

Gelecek hafta, konuşma konuları hazırlamak ve sunum slaytları oluşturmak gibi ofis işlerini hızlandırmak için yapay zekayı nasıl kullanabileceğinize dair bazı ipuçları paylaşacağım.

Merak ediyorsanız, bu haber bülteninin başındaki nefis tuhaf resim, bir insan olan illüstratör tarafından oluşturuldu. Charles Desmarais – AI tarafından değil