Bhendi Çarşısında Ziyafet: Mumbai’de Bir Ramazan Yemek Yürüyüşü Sırasındaki Deneyimler

Leila

Global Mod
Global Mod
Çocukken, arkadaşlarımdan ve ailemden Bhendi Baazar hakkında birkaç hikaye duymuştum. Şehrin dört bir yanından insanların sadece ramazanda alabileceğiniz yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarmak için bölgeye akın ettiğini duymuştum. Ama ziyaret etmek için doğru fırsatı hiçbir zaman bulamamıştım. Çarşı, özellikle on yıl kadar önce oldukça sıkışık ve kalabalık olarak biliniyordu. Barınma yerleri genellikle chawl sistemine dayanıyordu ve altyapının çoğu iyi yaşlanmamıştı. Bununla birlikte, eski Bombay’ın bu ayrılmaz parçası her zamanki gibi canlı kaldı ve ben de onu kendim keşfetmeyi dört gözle bekliyordum. Görünüşe göre yıllar içinde çok şey değişti ve neyse ki daha iyisi için.

Şabbir’in Tevekkül Tatlılarında Ziyafet Başlıyor

Nisan ayının başında hava alışılmadık derecede soğuktu. Ramazan ayı olduğu için caddenin tamamı dükkân tentelerine ve ara sokaklara asılan ışıklarla aydınlatılmıştı. Saat 19.00 civarıydı ve adanmışlar oruçlarını yeni açmaya başlıyorlardı. Kendimizi, ilk durağımız olan Shabbir’s Tawakkal Sweets’ten birkaç metre ötedeki küçük bir avludaki masalara oturduk – bu, 1953’e kadar uzanan bir satış noktasıdır. Orijinal dükkanlarının yeniden yapılanma için terk edilmesi gerekti, ancak yeni adresleri yerini aldı. daha az vızıltı görünmüyor. Ziyafetin başlamasına izin verme zamanı gelmişti. Bir favori ile başlamaya karar verdim.

Baida roti, asla hayal kırıklığına uğratmayan tüm zamanların favorisidir. Fotoğraf Kredisi: Toshita Sahni

Her zaman baida roti hayranıydım ve buraya nasıl geldiklerini merak etmekten kendimi alamadım. Roti altı parçaya bölünmüş olarak geldi ve içindeki lezzetli dolguyu şimdiden görebiliyordum. Yanında servis edilen serinletici nane turşusuna bir parça daldırıp bir ısırık aldım. Başka bir versiyonu nasıl sevdim? Dışı mükemmel derecede gevrekti ve yumurtanın baskın bir tadı yoktu. İçinde sulu tavuk kıyması, baharatlar, soğan ve tabii ki varlığını özleyemeyeceğiniz yeşil biber parçaları vardı. Ayrıca, bir gurmenin rüyasından fırlamış gibi görünen peynirli baida roti’yi kabarcıklı peynir sızarak denedik. Bana göre peynir, bu sevilen geleneksel yemekte oldukça yersiz geldi. Ancak çevremdekiler büyülendi.
Ayrıca Okuyun: Bu Mumbai Restoranı, 2023’te Hindistan’ın En İyisi Olarak Açıklandı

Ağız Sulandıran Mezeler

Mezeler arasında tavuk kebabı ve kuzu kebabını da tattık. İşletme sahibi Moayyad Mithaiwala, bazı lezzetlerin sadece iftar için hazırlandığını açıkladı. Bununla birlikte, yıl boyunca mevcut olan – tatlı ve tuzlu – pek çok ikram vardı. Kebaplar da böyle bir yemekti ve onları tattıktan sonra gerçekten memnun oldum. Şimdiden bir sonraki ziyaretimi planlamaya ve bu kebapları denemek zorunda kalanların bir listesini yapmaya başladım. Mükemmel bir şekilde pişirildiler (daha şiirsel açıklamalar yapmak için onları tatmakla çok meşguldüm).
Öyleyse oku: Mumbai’de Nisan 2023’te Ziyaret Edilecek 7 Yeni Kafe ve Restoran

Nefis Ana Yemek: Nallı Nihari, Khichda ve Sheermal

4hfeo9so

Ana yemek olarak koyun eti Nihari ve Bohra Khichda ile ziyafet çektik. Fotoğraf Kredisi: Toshita Sahni

Ana yemek olarak, aromatik tanımı olması gereken yavaş pişirilmiş bir koyun yahnisi olan Nalli Nihari’yi deneme fırsatımız oldu. Bu güveç, sadece bu restoranda iftar için hazırlanan lezzetlerden biridir. Nallı Nihari aslen sabahları yenirdi. Aslında Nihari kelimesinin Arapça sabahın erken saatleri anlamına gelen Nahar kelimesinden geldiği söylenir. Güveç tipik olarak yaklaşık 4-5 saat pişirilir, bu da harika bir şekilde yumuşak et parçaları ve lezzetle dolu bir köri ile sonuçlanır. Nihari’yi bir tür gözleme olan yumuşak şerbetle doldurduk. Ayrıca pirinç ve mercimekten yapılan bir koyun yemeği olan khichda’yı da tattık. Sosun beyaz renkli olması ilginçti. Bundan önce, khichda benim için zerdeçal içeren ve sarımsı renkli kalın dal benzeri bir müstahzarla eşanlamlıydı – başka bir şey denememiştim. Bohra usulü khichda, daha fazla değilse de eşit derecede lezzetliydi.
Öyleyse oku: Bu Sokak Tarzı Tavuk Keema Samosa Tarifi Kaçırılmayacak Kadar İyi

Eski Bombay’ın Özünü Korumak

Ev sahibimiz bizi zıt yapılarla çevrili bir caddeden geçirdi. Bir yanda, estetik olarak tasarlanmış bir gökdelen başımızın üzerinde yükseliyordu. Karşısında, Saifee Burhani İyileştirme Vakfı (SBUT) tarafından üstlenilen devasa yeniden geliştirme projesinin bir parçası olan, halen yapım aşamasında olan binaları gözlemledik. Daha yeni yapılar, belirli geleneksel estetik ve mimari tarzları yansıtıyordu. SBUT yetkilisi Murtaza Sadriwala, bunun kasıtlı olduğunu söyledi. Mahallenin genel görünümünü geliştirirken orijinal binaların özünün bir kısmını ve orada gelişen toplulukların ruhunu korumanın önemli olduğuna inanıyorlardı. Bu sadece konutlar için değil, çarşı dokusunun ayrılmaz bir parçası olan çok sayıda dükkan, restoran ve diğer satış noktaları için de geçerliydi.

Bara Handi – Et Sevenler İçin Mutlaka Denenmeli

5ogpdcm8

Patra biryani ilginç bir yerel lezzettir – acaba pirinç nerede? Fotoğraf Kredisi: Toshita Sahni

Bir sonraki durağımız, arbi yaprakları ve koyun eti parçaları kullanılarak yapılan yerel bir lezzet olan patra biryani’yi tattığımız Fakhri’s Farsan Mart’tı. “Biryani” olarak adlandırılmasına rağmen, bu yemeğin pirinç içermediğini görünce çok eğlendik. Ayrıca mısır gevreği, yer fıstığı, ghatiya, moong ve çok daha fazlasını içeren chivda ve farsanın eklektik bir kombinasyonu olan “Dubai karışımı” nı da tattık. Nefisliğine hoş bir şekilde şaşırdık. Ardından hemen karşıdaki Bara Handi’nin yapımına göz attık. Adı, ayrı ayrı yenen veya farklı şekillerde karıştırılan farklı türlerde yavaş pişirilmiş et suyu içeren 12 kap anlamına gelir. Ne yazık ki, adaleti yerine getiremeyecek kadar doldurulmuştuk. Hepimiz tatlı için yer kazanmak istedik – ki bu harika bir karar oldu.

Taj Dondurma’da Tatlı Sonlar

6d9utk6

Taj Dondurma, uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor ve nefis teklifleri yakın ve uzak Mumbaikarları çekiyor. Fotoğraf Kredisi: Toshita Sahni

Yolun aşağısında, sancha veya elle çalkalanmış dondurma konusunda uzmanlaşmış bir dükkan olan Taj Dondurma’ya gittik. 1887’den beri ortalıkta olduğu söyleniyor! İmza dondurmalarını yapmak için, bakır bir sancha’ya süt, tercih edilen meyveler veya tatlandırıcılarla birlikte eklenir ve ardından yaklaşık 3 saat çalkalanır. Etli meyvenin birçok parçasını tutan sitaphal (muhallebi elma) lezzetini tattık – zevkimize göre. Ayrıca pembe renkli ve tadı biraz ekşi olan karışık meyve aromasının da tadını çıkardık. Gruptaki diğer favoriler guava ve mango idi. En iyi kısımlardan biri, dondurmanın soğuk olmasıydı, ancak beyninizi donduracak kadar soğuk olmamasıydı. Ayrıca aşırı tatlı değildi, günümüzün şeker yüklü tatlılar dünyasında hoş bir değişiklik.

İmam Sharbatwala: Damak Tadı İçin Ferahlatıcı Bir İkram

Tüm bu hoşgörüden sonra, sadece biraz canlandırıcı şarbat için yerimiz kaldı. Bu yüzden ünlü tekliflerini denemek için İmam Sharbatwala’ya gittik. Karpuz parçaları ile tatlı ve sarımsı süt bazlı bir içecek servis edildi. Cevizli bir tat algılayabiliyordum ama diğer malzemeler bir sır gibi görünüyordu. Sorduğumuzda, satıcı diplomatik olarak sorumuzdan kaçındı. Bazı ikramların gizemini koruduğu doğru geldi!
Öyleyse oku: Beslenme Uzmanından Size Enerji Verecek 5 Doğal ve Desi Yaz İçeceği

Daha Fazla Lezzet İçin Geri Dönme Sözü

Başladığımız yere geri dönerken, adanmış kalabalığın gerçekten de tüm gücüyle iftar için indiğini fark ettik. Birçoğu, Dawoodi Bohra topluluğuna ait olduklarını ima eden geleneksel kıyafetler giymişti. Ancak, sunulan lezzetlerin tadını çıkarmak için gelen diğer topluluklardan insanları da görebiliriz. Benim için çok kültürlü uyumun herhangi bir örneği kadar iyi bir örnekti. Her zaman yemeğin birleştirici gücüne inandım ve bu yeterli bir kanıt gibi görünüyordu. Çok sevdiğim bir şehrin bu büyüleyici köşesine geri dönmeyi dört gözle bekliyorum. Taksime doğru yürürken, deneyecek yerim olmayan malpualara, kunafalara, kulfilere ve faloodalara da göz attım. Bir dahaki sefere kendime söz verdim.